Yazdır

Milli Piyango günah mı?

Dünkü Cuma hutbesinde birçok camide yılbaşına değinildi. Hutbede, yılbaşının, kimlik ve kültür erozyonuna dönüştüğü belirtilerek, " Emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango, toto ve loto gibi talih ve şans oyunlarının peşinden sürüklenmek ne kadar üzüntü vericidir" ifadelerine yer verildi. Bizde bunu Ünlü din alimlerine milli piyango günah mıdır?" diye sorduk...

 

'Devlet yapıyor, haram sayılmaz'

PROF. DR. BEYZA BİLGİN (İlahiyatçı):

Türkiye'de resmi görüş Diyanetin. Onlar da geçmişte "Bu devletin eliyle yapıldığı için kontrollüdür, kumar olarak algılanamaz ve haram sayılmaz dolayısı ile kişisel olarak da kimseye zarar vermez" gibi bir açıklama yapmıştı. Ben de Diyanetin görüşüne katılıyorum.

 

'Kumarhanede oynanan kadar değil'

PROF. DR. SÜLEYMAN ULUDAĞ (İlahiyatçı):

Yani kazanılmayan bir para, karşılığı olmayan boşa verilen bir paradır. Kendisine piyango çıkmayanlardan alınan para başkalarına verildiği için dengesizliğe ve haksızlığa neden olmaktadır. Mesela birisi para veriyor. Kendisine çıkmıyor, karşılıksız para vermiş oluyor. Kazananlar da hak ettiğinden fazlasını alıyor. Servet dengesizliğine neden oluyor. İnsanlığın zararına oluyor. Türkiye'de olduğu gibi resmi kurumlar var. Bunlar tabi batakhanelerde, kumarhanelerde oynananlar kadar mahsurlu değildir. Milli Piyango neticede günahtır ama, resmi olmayanlar daha günahtır.

 

'Alın teri yok, haramdır'

YUSUF KAVAKLI (Emekli Müftü):

Alınteri var mı milletin? Milli piyango haramdır. Alınteri olmadığı için de toto, loto dinen caiz olmayan şeylerdir. Zaten haram olan şeyler Kur'anda ve hadislerde bellidir.

 

'Emeksiz kazanç dinimizde yasaktır'

PROF. DR. RAMAZAN AYVALLI (İlahiyatçı):

Kumar oyunlarının haram olduğu malumdur. Çünkü emeksiz bir kazançtır. Dinimizde emek harcamadan yapılan bütün kazançların yasaklandığı da belirtilmiştir. Faiz de, kumar da, piyango da aynıdır.

 

'Eskiden meşru sayılabilirdi'

PROF. DR. ZEKERİYA BEYAZ (İlahiyatçı):

Milli Piyango günümüzde aşırıya kaçıldığı için, kumar sayılır. Bir de şöyle bir şey var. Nice aileler vardır, hastaları vardır ki; çoluk çocuğunun rıskını buna veriyor. Desteyle bilet alıyor. Çok eskiden Milli Piyango'ya daha hoşgörülü bakılırdı. Neden? Ortaya para koyup kurada çıkana verilmiş. Bu meşru idi. Devlet bundan kazanç elde ediyordu. Sadece devlete değil askere bile pay gidiyordu. Biletin üzerinde kaç kurumun hakkı oluyordu. Ama artık öyle değil. Kadınlar da aralarında aylık para topluyorlar ve sırayla veriyorlar. Bunun benzeri idi eskiden. Şimdi benzer bir sürü var bu oyunlardan. Bunların hepsi zararlı. İnsanları ruh hastası yapıyor. Piyango da bunların arasında sayılmaktadır. Kumara girdiği için günümüzde günahtır.MİLLİ PİYANGO İDARESİ SONUÇLARI ! Kazandıran Numaralar...

Taze Reklam Ergüven Ajans Radyo Gerede MPİ Sonuçları
Gerede Haber Gerede Pazar Gerede Türk Siyaset Defteri

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

www.millipiyangokazananlar.com hakkında bilgi...

Milli Piyango İdaresi (MPİ, mpi gov.tr) tarafınadan kesinleşmiş, resmi sonuşları millipiyangokazananlar.com adresimizden yayınlamaktayız.

Piyango Sonuçları ise; Milli Piyango, Sayısal Loto (6/49), Şans Topu (5+1), Süper Loto (6/54) ve On-10 Numara'dan oluşmaktadır.

(MPİ) Milli Piyango İdaresi tarafından yapılan ikramiye kazandıran çekiliş sonuçları sitemizde anında yayınlanmaktadır. Dilerseniz “www.MilliPiyangoKazananlar.com” adresimizi ziyaret ederek çekiliş, ikramiye kazandıran numaraları, büyük ikramiyeleri, özel çekilişleri, yılbaşı çekilişlerini takip edebilir devreden oyunları öğrene bilirsiniz. Milli Piyango,Sayısal Loto(6/49), Şans Topu(5+1),Süper Loto (6/54) veOn-10 Numara'dan haberdar olmak için www.millipiyangokazananlar.com'a tıklamanız yeterli...


miilipiyangokazananlar.com 01.11.2013 tarihde BiReklam.org adresi tarafından alınarak "Sosyal Proje" kapsamında yeni yayın hayatına başlamıştır.